top of page

Тема. Олександр Жовна – яскрава постать сучасної української літератури. Оповідання «Маленьке життя».

Мета. Познайомити учнів із життєвим і творчим шляхом митця, зацікавити його творчістю; удосконалити вміння аналізувати художній твір, знаходити художню деталь у тексті; спонукати до роздумів про складність людського життя; розвивати творчу уяву учнів; зацікавити їх творами письменників про дітей; виховувати любов до сучасної літератури.  

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Позакласне читання

Обладнання: портрет письменника, збірка творів, ікона святого Пантелеймона, літературознавчий словник, уривки з кінофільму «Маленьке життя» (режисер Олександр Жовна, 2008 рік)

 Епіграф до уроку:

Великі досягнення – всього лише результат

 завзяття та наполегливості.

 Вінс Ломбарді

Добро – це те, що може почути глухий

 і побачити сліпий

Марк Твен

Хід уроку

І. Організаційний момент

На дошці прикріплений смайл "Радість".

 Слово вчителя

Бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.

 

І.Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Слово вчителя

Не кожному письменнику щастить за життя, щоб його твори стали знайомими дітям ще з шкільної парти. Не  багатьом  випадає на долю бути знаним за кордоном більше, ніж на Батьківщині, знімати за своїми творами кінострічку за кінострічкою і так активно вливатися у сучасний культурний процес.

Схожого за стилем письменника в українській літературі дев’яностих відшукати складно. Його проза суттєво відрізняється і від прози його попередників, і від тих, хто з’являється у наші дні.  

2. Оголошення теми, мети уроку 

Сьогодні особливий урок. Можливо, де в чому він виявиться складним, адже перед нами багато завдань – дослідити творчу біографію Олександра Жовни, розкрити його роль як письменника-модерніста на тлі сучасного літературного життя, пізнати глибинний світ його творів, навчитись слідувати мудрим порадам Жовни. Але особливий цей урок в тому, що він дасть змогу нам привідкрити завісу сучасності, подивитися на цей світ зі сторони і побачити його очима героїв твору.

2. Запис у зошит теми, епіграфа  уроку.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Вивчення біографії письменника

(Двоє учнів отримали випереджувальні завдання, вони мали підготуватись до розповіді про життєвий і творчий шлях митця від імені Олександра Жовни. Інші учні (журналісти) мали підготувати питання до письменника. Перший учень відповідає на питання, пов’язані з біографією митця, другий –  його творчістю).

Додаток 1

2. Перегляд презентації, виконаної учнями.

3. Висновки.

Отже, О.Жовну порівнюють з Антоном Чеховим. Твори його глибоко психологічні. Чехов ділив себе між театром та прозою, а Жовна пише прозу, яка легко проектується на плівку.

Він є автором чотирьох книг прози та чотирьох художніх фільмів, знятих за його повістями та оповіданнями.  Якщо це любов – вона всеосяжна. Якщо це смерть – вона неповторна. Якщо це злочин – він унікальний. Олександр Жовна дивує свіжістю бачення і простотою правдивості, природністю слова й емоційної напруги. Його проза має самобутній стиль, невловиму художню красу і вишуканий смак. Про цю його рису психологічної прози Валерій Шевчук писав: «У партитурі …» ви майстер…»

4.  Робота з епіграфом.

Учні аналізують перший епіграф, пов’язуючи його з творчістю письменника.

ІV. Опрацювання і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя

"Я сидів у себе у кімнаті серед колекції ікон, а серед них була маленька іконка Святого Пантелеймона. Я довго дивився на неї і мені здалося, що вона намальована дитячою рукою. Потім з’явилася ця дитяча рука, хлопчик Пилипок і, зрештою, ця історія…" – так згадує Олександр Жовна.

- Зверніть увагу на ікону і подумайте, яка її роль у творі.

Ця історія лишилась б непомітною, якби автор не захотів екранізувати це оповідання. Ви вже згадували про те, що деякі його твори були відзняті на плівку. Особливістю цього оповідання є те, що письменник сам змонтував  короткометражну стрічку.

2. Робота з теоретичними поняттями.

Терміни проектуються на мультимедійну дошку.

Соціально-психологічна проза – рід літератури, який спирається на висвітлення соціально значущих проблем суспільства та розкриття психології героїв.

Режисер – постановник спектаклю, кінофільму, естрадно-концертної програми, телевізійної та радіопрограми, циркової вистави, опери.

Сценарій – літературний твір, який служить основою для створення фільму, визначає його художній зміст, образи, розгортання подій, жанр; кіносценарій.

Художня деталь— засіб словесного та малярського мистецтва, якому властива особлива змістова наповненість, символічна зарядженість, важлива композиційна та характерологічна функція. Через деталь значною мірою виявляється спосіб художнього мислення митця, його здатність вихопити з-поміж безлічі речей чи явищ таке, що у сконцентрованому, спресованому вигляді економно і з великою експресивністю дає змогу виразити авторську ідею твору.

3. Вивчення  історії  написання твору та створення фільму за оповіданням.

«Мале́ньке життя́» — український художній фільм, відзнятий у 2008 році. Екранізація однойменного оповідання Олександра Жовни.

Фільм став режисерським дебютом письменника та сценариста Олександра Жовни та четвертим фільмом, знятим за його твором. Крім того, в цьому фільмі він виступив як актор.

Ігровий фільм Олександра Жовни "Маленьке життя" створюється Міністерством культури і туризму України, Національною спілкою кінематографістів України та Групою компаній "Фокстрот" на основі однойменного оповідання письменника. Ще наприкінці 1990-х оповідання "Маленьке життя" перемогло у конкурсі кіносценаріїв від Міністерства культури України. Оповідання неодноразово перевидавалося в нашій країні, зокрема, за Програмою випуску соціально значущих видань, рекомендованих для вивчення учнями середнього шкільного віку на уроках української літератури ХХ століття. Відтак, Міністерство культури пообіцяло профінансувати зйомки художнього фільму.

Зйомки відбувалися у Новомиргороді Кіровоградської області неподалік від школи дев’ятирічного виконавця головної ролі Кирилка Сосніцького. Знімальна група пережила за рік роботи не одне випробування: смерть одного з провідних акторів, відсутність справжньої зими для натурних зйомок, стрімке дорослішання головного актора. Тепер розпочинається монтажний період, меценати планують провести благодійні презентації у регіонах України, а зібрані кошти передати на підтримку талановитих дітей-сиріт.

Стрічка взяла участь у кінофестивалях «Покров» та «Молодість» (2008), була помічена критиками та членами журі. На VI міжнародному фестивалі православного кіно «Покров» вона посіла ІІІ місце.

Спершу стрічка задумувалася як короткометражна, але в процесі зйомок трансформувалася у повнометражну.

Хронометраж художнього фільму “Маленьке життя” – 65 хвилин, режисер та автор сценарія – Олександр Жовна, оператор – Сергій Колбінєв, продюсер Людмила Лозова. У ролях Кирило Сосніцький, Ігор Божко, Михайло Горносталь, Людмила Лозова, Олександр Жовна.

Цей фільм започаткував соціальний масштабний проект «Велике серце маленького життя» за підтримки Української православної церкви і Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту, щоб привернути увагу громадськості до дітей-сиріт.

Додаток 2

4. Перегляд презентації

5.Словникова робота

Ікона – це зображення Бога, святих, подій священної історії, написані за особливими правилами. Слово «ікона» прийшло на Русь з грецької мови. У перекладі з грецької означає «образ».

Сентименти – вияв надмірної чутливості.

Смиренно – покірно.

Макітра - онусоподібний посуд, виготовлений із випаленої глини, для сходження тіста або для перетирання маку макогоном чи подрібнення інших харчових продуктів.

Свитка – назва чоловічого чи жіночого довгого верхнього одягу, із домотканого сукна.

Ігумен - у православній церкві настоятель монастиря, голова Духовного собору («собору старців») — керівничого органу у великих чоловічих монастирях.

Обитель – те саме, що монастир.

Келія – спеціальна кімната, чи будинок, в якому мешкають ченці в монастирі.

Левкас – ґрунт під фарбу або позолоту на дерев'яних виробах. Назва «левкас» збереглася в іконописі за традиційним для православних ікон ґрунтом у вигляді порошкоподібної крейди, замішаного на тваринному або рибному клеї.

Лампада – світильник, що використовується в християнському богослужінні.

Іконостас – стіна у церкві, що відділяє вівтар від середини церкви, на нім у певному порядку розташовані ікони.

Ікона «Милування». На іконі Син ніжно пригортається до Матері, яка Його голубить. Їх двох поєднує глибока любов і прихований тихий смуток.

6. Робота над текстом

1. Переказ учнями ключових епізодів тексту.

2.  Евристична бесіда за твором:

-  Чому оповідач завжди уникав розмов? (бо йому було боляче бачити їхні скептичні посмішки).

- У кого досить часто виникали такі скептичні посмішки, подив і непорозуміння? (богемної публіки).

-  Скільки років було іконі? (майже півтора століття).

- Хто  є головним героєм оповідання? (маленький хлопчик Пилипко).

- Яка доля спіткала хлопчика? (у нього померла мама і він залишився сам).

- Який рік описано у творі? (голодний 1933).

- Що сталось з хлопчиком після смерті матері? (його взяв до себе дядько).

- Опишіть внутрішній стан хлопчика . Знайдіть і зачитайте цей уривок.

- Як він опинився у монастирі? (Пилипок, коли дорослих не було вдома, пішов до своєї хати, щоб побачити мамку. Але там нікого не було, хлопчик вирішив, що мама пішла у ліс по жолуді і пішов її шукати, але заблукав).

-  Які деталі свідчать про те, що монахи  полюбили Пилипка? Знайдіть і зачитайте уривок.

-  Чому увагу хлопчика привернула хвора дічинка? («Її великі го­лубі очі таки були чомусь сумними і байдужими»).

-  Як він вирішує допомогти їй? (Він крадькома малює ікону Пантелеймона-цілителя).

-  Яка доля спіткала головного героя? (хлопчик кожної ночі ішов під вікно дівчинки, щоб молитись за її здоров’я. Але його доля склалася    трагічно – він помер).

- Що трапилось з іконою? Зачитайте уривок з тексту.

- Чи очікуваним був кінець твору?

- Подумайте до якого жанру наближається оповідання «Маленьке життя» (новела).

- З якою біблійною заповіддю пов'язаний твір? (Люби ближнього свого, як самого себе ).

7. Робота у групах,  під час якої учні слухають музику (Звучить музика  Йоганна Себастьяна Баха з фільму «Маленьке життя»)

Учні класу діляться на три групи

1 група визначає тему та ідею оповідання.

2 група характеризує головного героя твору.

3 група знаходить художню деталь у тексті.

8. Презентація роботи груп.

Висновки

Вірю, що цей твір ви читали серцем, а не холодним розумом, що він зачепив найвіддаленішу частинку вашої душі і нікого не залишив байдужим. Саме цього домагався автор, звертаючись до одвічних людських істин.

Хтось скаже – це несправедливо. Хтось – не по-дитячому свідоме самозречення. Хтось – милосердя і любов. Але для кожного з нас це буде часточка правди, своєї правди і свого розуміння.

Повернімося до епіграфа уроку. Чи справедливими є ці слова? Аргументуйте свою думку, пов’язуючи її з твором.

V. Узагальнення та систематизація знань

1.  Творча гра «Продовжіть уривок».

Учні переглядають уривок з фільму і намагаються уявити його продовження.

VІ. Підсумки уроку

«Скарбничка вражень»

Учні на окремих листках записують свої враження від уроку і складають їх у «Скарбничку вражень». Деякі учні зачитують свої враження вголос.

VІІ. Домашнє завдання

Написати твір-роздум на тему: «Сьогодні важливо творити добро» або «Маленьке серце – велика душа»; намалювати ілюстрації до твору.

VІІІ. Оцінювання

© 2023 Имя сайта. Сайт создан на Wix.com

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Google+ App Icon
bottom of page